Skákací boty vs Freeline

Skákací boty
Skákací boty, také skákací chůdy nebo sedmimílové boty, powerisery, powerskips, skákací chůdy, 7milesboot, 7League Boots, UpWing, Powerstrider), FlyJumper, SpeedJumper, Skyrunner, Worker jedná se vlastně o alternativu trampolíny, která se s námi pořád pohybuje. Konstrukce je připevněna přímo na nohy a díky sklolaminátovým pružinám to celé funguje. Skákací boty mohou dosahovat rychlý běh až 40 km/h dále skákání, nebo různé akrobatické triky a využívají se také jako doplněk k jiným sportům.
Konstrukce
Princip je stejný u všech výrobců. Chodidlo s obuví se upevňuje do vázání podobného jako u snowboardu. Novinkou je upevnění do pásků z odolného suchého zipu. Do postroje se tedy upíná klasická sportovní obuv, která pomáhá přenášet váhu těla na pružiny. Pružina umístěná za oblastí lýtek spojuje podrážku skákací boty a horní objímku, která se upevňuje pod kolenem skokana. Chodidlo je upevněné na podložce, která je s pružinou a kolenním vázáním spojena kloubovým systémem.
Pružina
Srdcem všech skákacích bot je pružina. Na trhu je mnoho výrobců a kvalit jednotlivých pružin. Pružina má vedena jednotlivá vlákna v podélném tvaru ve směru nohy a je předepjata, aby docházelo k odpružení.
Kopýtka
Kopýtka jsou umístěna na konci bot a přenášejí naši hmotnost. Zajišťují, aby nedocházelo k prokluzu nohou. Bez nich se pohodlně neodrazíte.
Použití
Pokud si myslíte, že budete s botami realizovat běh v řádu kilometrů, tak Vás asi zklamu. Chůze, běh i skákání samotné s botami je poměrně fyzicky náročná činnost. Představa kontinuálního běhu v takto velkých vzdálenostech je prakticky nemožná. Využití se najde především v oblasti měst, obdobně jako skateboard.
Životnost skákacích bot
Koupíte-li si kvalitnější skákací boty, budete se z nich radovat bez nutnosti oprav asi tak rok při průměrném používání. Postupem času se mění hlavně gumová „kopýtka“ a pružiny. Kopýtka se prošoupou (zejména pokud si pořídíte speciální tělocvičnovou verzi botiček od 7League Boots a budete je používat venku) a pružiny postupně měknou a měknou, až vás nespokojenost s výškou výskoku donutí koupit nové. Je to způsobeno tím, že jednotlivá vlákna ve sklolaminátové (v budoucnu snad i obohacené karbonem) pružině postupně praskají, čímž pružina ztrácí své vlastnosti. Z tohoto důvodu je také potřeba ji chránit před mechanickým poškozením a v případě nutnosti ji třeba opatřit externí protekcí, kterou nabízí například Poweriser a Upwing. Ochrana zmírní důsledky špatného zacházení. Většinou se ovšem nestává, že by pružina praskla.
Stavba Freeline skates
Při jízdě na freeline používáte svou obuv. Odpadá omezení velikostí na jednotlivé boty, nebo rozdělení pro muže a ženy.
Bota dosedá na tzv „grip“ jedná se laicky řečeno o hrubý povrch podobný smirkovému papíru, aby nedocházelo ke klouzání nohy.
Dosedací plocha
Každé freečko je tvořenou plochou, na které je umístěn grip pro umístění nohy. Použitý materiál dosedací plochy je buď (dle modelu) dřevěný, nebo z vysoce odolné hliníkové slitiny, která se používá v letectví.
Rám
Rám spojuje dosedací plochu s kolečky a přenáší, tak pohyb z nohou, přes grip, desku, ložiska na kolečka. Použitý materiál u rámu je také odvislý od modelu. Používají se 2 varianty. U modelu Grom a Crusier je použita ocelová konstrukce, která má otvory pro přídavná kolečka. Další variantou je odlitek ze zmíněné al slitiny, který se používá u modelu OG a PRO. Varianty tvarů rámů jsou 3. Model Grom a Cruiser má konstrukci nosníkovitého tvaru, zato OG a PRO mají konstrukci ve tvaru S. Uchycení koleček je ve stejném místě u všech tvarů. Pro celý princip fungování a odrážení je nutné uchycení desky a koleček pod úhlem. Ten nám umožňuje správné „odrážení“ a plynulou jízdu.
Mylně se lidé domnívají, když na freeline někoho vidí jezdit, že se rám s kolečky pohybuje, ohýbá, nebo natáčí. Rám je pevně uchycen a natáčíme ho pouze nohou.
Kolečka
Každé freečko je opatřeno dvěma kolečky o rozměrech 72mm. Kolečka jsou k dostání v základních pěti barevných kombinacích (černé, červené, žluté, modré a zelené).
Ložiska
Ložiska jsou umístěna stejně jako u kolečkových bruslí v jádru každého kolečka. V každém kolečku jsou dvě ložiska, tedy ve každé brusli jsou 4 ložiska. Čím má brusle lepší a kvalitnější ložiska, tím bude menší odpor při otáčení koleček a tím méně energie budete muset při jízdě vydávat.
Skákací boty VS freeline
Cena
Skákací boty mají průměrnou cenu mezi 8 – 12 000,- Kč Freeline skates 4 000,- Kč
Skákací boty jsou limitovány použitou pružinou, která má určitou nosnost dle hmotnosti chůdce.
U freeline na hmotnosti nezáleží.
Opotřebení
Skákací boty – pokud si koupíte kvalitnější skákací boty, budete se z nich radovat bez nutnosti oprav asi tak rok při průměrném používání. Samozřejmě pokud je nebudete šetřit a dávat jim na frak, tak tuto dobu můžete výrazně zkrátit. Nejčastěji se tedy mění hlavně gumová „kopýtka“ a pružiny. U pružin dochází k postupnému měknutí s tím dochází k postupné degradaci pružiny a snížení Vašeho doskoku. Je to tím, že podélná vlákna v pružině postupně praskají a tím pružina celkově ztrácí své původní vlastnosti. Postupně Vás to donutí koupit nové. Pružiny Vás řádově přijdou na 3 000,- Kč
Freeline skates – postupem času se opotřebují kolečka a ložiska. Jsou k dispozici vysokozátěžová kolečka, která při normálním stylu jízdy měníte za pár let díky velkému množství materiálu a šířce koleček. Pokud tedy budu měnit kolečka a ložiska jsou to 4kolečka a 8ložisek. Cenově Vás kolečka vyjdou řádově do 1 000,- Kč
Nebezpečí
U skákacích bot musíte neustále přešlapovat na místě. Zcela se zastavit není jednoduché a v případě, že se tak stane většinou chodec padá. Může dojít k poranění hlavy loktů a kolen.
U Freeline, máte nohy volně a pokud hrozí nebezpečí, můžete kdykoliv seskočit. V případě, že by došlo ke smýknutí, nebo pádu, padá člověk z nižší výšky a může dojít k poranění hlavy, loktů a kolen.