Test Freeline skates
Napadlo mě ukázat Vám, v jakém stavu jsou mé freeline po 6letech používání.
Začátek
V roce 2008 jsem zjistil, že se začíná jezdit na něčem podobném Sboardu, longboardové šílenství tady ještě nebylo tak rozpoutané jako dnes. Měl jsem právě před státnicemi a mezi učením jsem si chtěl vyčistit hlavu. Objednal jsem si tedy ten „zázrak“ tehdy byl k dispozici pouze model OG za 6500,- v přepočtu na české koruny. Totálně mě pohltila videa na youtube. Zásilka dorazila v klasické 2003kové krabici a já se vydal na rovinku zkoušet. Po rozbalení a první zkoušce stability, jsem nechápal, proč to nejde. Pak jsem zjistil, že se to učím špatně a potřebuju mít mírný kopeček, abych se nemusel odrážet, ale jen udržoval stabilitu. Nakonec to šlo jak na rovině, tak do kopce. Když už jsem ovládal rozjezdy a plynulou jízdu, šlo o obratnost a možnost, kdykoliv kolečka zaseknout na hrany a zastavit na místě. Při výběru nekvalitních koleček po chvilce zjistíte, že je výrazně dokážete sjet.
Já svoje freečka nijak nešetřil, akorát každou zimu otřel prachovky z ložisek a desky ze spodu.
Vršek
Při pohledu shora na desky je vidět, jak jsou hrany desek obušené a zbroušené. Není to způsobeno jízdou, ale při učení nadhazování desek pod nohu a zkoušení triků. V té době jsem o edge guard neměl ani tušení a dnes už nemá cenu chránit hrany v tomto stavu. Můžete si takto snadno udělat obrázek o výdrži. Na freeline nebylo od začátku nic měněno. Dále je lehce poškrábaný grip, který je stále funkční a noha na desce dobře drží a nesmýká se při odrážení.
Spodek
Při pohledu na spodek můžete vidět mírně obroušené úchyty koleček ze stran. To nastalo při větším náklonu desky do oblouku. Jízda ani pevnost však není ohrožena.
Kolečka
Při pohledu na kolečka je patrná noha, která si celou jízdu nejvíce vychutnává, je to zadní noha, u mě levá.
Kolečka levačky jsou mírně vybroušena do špičky a vznikly zde tak dvě plošky způsobené náklonem na jednu nebo druhou stranu, dále tomu přispěla jízda smykem nebo celkové zastavení na místě.
Hodnocení
Začátečník by při této fázi opotřebení koleček mohl mít problém udržet balanc. Při začátcích je lepší mít kolečka rovná a snažit se držet balanc. Při jízdě mi to nijak nepřekáží. Dále by mohl být problém při tvorbě triků, kde si desku vyšlu před sebe, pokud se takto nakloní na jednu z plošek, začne zatáčet.
Pokud bych do budoucna chtěl něco měnit, byla by to kolečka a ložiska. U ložisek bych volil červená ABEC7 a to zejména pro jejich vyšší kvalitu.
Čtěte také: Srovnání kvality originál vs padělek